Nazwa dla firmy – jak ją stworzyć? Profesjonalny naming w teorii i w praktyce

Nie będę pisać o tym, że dobra nazwa to podstawa, że nazwa świadczy o Twojej firmie i tak dalej. Ty to wiesz. Zdajesz sobie sprawę z tego, że nazwa firmy spełnia zadanie informacyjne i reprezentacyjne. Wiesz, jak brzmią dobre nazwy i jak wyglądają te, których nawet nie chce się wymawiać. Skupię się więc tylko na tym, jaka powinna być dobra nazwa dla firmy i jak naming wygląda w praktyce.

nazwa firmy

Jak wybrać nazwę firmy? Jaka powinna być dobra nazwa dla firmy?

  • Możliwie prosta – najlepiej jedno lub dwa słowa.
  • Łatwa do zapamiętania, przeliterowania i zapisania.
  • Możliwie oryginalna.

Na tych trzech założeniach skupiamy się w pierwszej kolejności. Interesuje nas nazwa, która będzie odróżniała firmę od konkurencji. Schematyczność nie jest dobra w dobie budowania wyrazistych brandów. Co prawda nazwa TransPol, BudMax czy inna, kojarzy się z działalnością firmy, ale nie tędy droga. Twoje przedsiębiorstwo nie może być takie jak inne. Nawet gdy wzorujesz się na najlepszych, to nie możesz być ich kopią. Imitacje praktycznie zawsze są gorsze. Ty masz być najlepszy. Masz być oryginalny. Twoja firma ma się rzucać w oczy. Ma wywoływać efekt WOW już po podaniu samej nazwy. Musisz sięgać daleko, więc i naming musi być pierwszego sortu. Zbudujemy dla Twojej firmy taką nazwę, której wypowiadanie będzie powodem do dumy.

Jaka nie powinna być nazwa dla firmy?

  • Kategorycznie zabronione (ze względu marketingowego) są wszelkie „exy”, „budy” i „pole”. One mają dla Ciebie nie istnieć. Drutex, Budex, Złotex, Makpol, Owocopol, Warbud i wiele innych to relikty PRL-u. Niektóre firmy o takich nazwach rzeczywiście wybiły się na polskim rynku, ale to było dawno. Teraz klienci zwracają ogromną uwagę na to, jaki wizerunek ma dana marka. Nie liczy się już tylko dobry i tani produkt czy usługa. Ludzie chcą kupować od kogoś, kto ma renomę. Chcą mieć bluzkę od firmy, której nie trzeba się będzie wstydzić przez metkę. Chcą jeść ser, który będzie ich co rano witał pięknym logo. Nazwa firmy ma znaczenie większe, niż może Ci się wydawać. Czasami przesądza ona o tym, czy działalność będzie się rozwijać w określony sposób.
  • Bardzo długa – tu nie ma zmiłuj. Nie katuj klientów nazwą, której nie będą w stanie zapamiętać. Jedno, dwa, a już w ogóle trzy słowa to max. Ułatw życie sobie i swoim klientom.
  • Trudna do wymówienia i zapisania – sprawdź swoją nazwę „metodą telefoniczną”. Zadzwoń do znajomego i w rozmowie podaj mu nazwę firmy. Wypowiedz ją raz, góra dwa i poproś, by ta osoba ją zapisała. Jeżeli nie potrafi, to Twoja firma nie może się tak nazywać. Problem pojawia się też wtedy, gdy ludzie źle zapisują nazwę. Musisz wtedy znaleźć prostsze rozwiązanie. Poproś też kogoś, żeby odczytał daną nazwę z kartki. Jeżeli robi to bez problemu, to jest ok. Jeśli ma trudności, to powinna Ci się zapalić czerwona lampka. Co w sytuacji, kiedy ludzie będą źle identyfikowali Twoją firmę, a co gorsza skojarzą ją z konkurencją? Nie rób sobie tego. Pamiętaj, że najprostsze rozwiązania są najlepsze.
  • Negatywna – nazwa Hades „na bidę” pasuje do zakładu pogrzebowego, ale nie próbuj nazwać tak salonu fryzjerskiego. Naming ma być pozytywny albo chociaż neutralny. Jeżeli negatywne konotacje są od razu widoczne, to wiesz, że musisz szukać dalej.
  • Podobna do nazwy firmy konkurencyjnej – zbytnie podobieństwo (tym bardziej w przypadku oryginalnych konstrukcji), może doprowadzić do posądzenia o plagiat. Klienci mogą mylić dwie firmy i prędzej czy później któraś zacznie rościć sobie z tego tytułu jakieś wymagania. Zbytnie podobieństwo może też skutkować tym, że negatywne opinie o tamtej firmie zostaną przypisane Twojej. Klienci mogą naprawdę nie widzieć większej różnicy miedzy „Salomea” a „Salomeo”. Tym bardziej, gdy firmy działają w takim samym sektorze, a co gorsza jeszcze w tym samym regionie.

naming

Ilość dobrych i jednocześnie wolnych nazw kurczy się z miesiąca na miesiąc. Potrzeba ogromnej dozy kreatywności, żeby naming był efektywny. Trzeba naprawdę wielu godzin spędzonych na analizach i próbach, by powstała nazwa firmy, która nie tylko chwyci, ale i przełoży się na zyski.

Jak agencja GRAWITACJE tworzy nazwy firm?

 

Naming jest poprzedzony sporządzeniem briefu. Klient wypełnia ten brief i odsyła do nas. Na podstawie briefu sporządzamy wstępne założenia dla nazwy. Dalej analizujemy grupę docelową, zasięg działalności firmy, jej ofertę, dotychczasowy wizerunek i pokrewne dane. Tworzymy ramy, w które musi wpisywać się nowa nazwa. Powstają pierwsze propozycje i dochodzi do bezlitosnej selekcji. Zostają tylko najlepsze pomysły i te trafiają do klienta. Na tym etapie część klientów odpowiada:

– Tak! To jest doskonała nazwa dla mojej firmy.

Inni wnoszą swoje sugestie i na ich podstawie modyfikujmy nazwy aż do uzyskania takiej, którą okaże się strzałem w dziesiątkę. Podstawowe pakiety propozycji to 3 lub 5 nazw. Na życzenie możemy stworzyć też inny pakiet, do którego zastosowanie będzie miała indywidualna wycena.

Potrzebujesz doskonałej nazwy dla firmy? Nie wiesz jak się za to zabrać albo nie masz na to czasu? GRAWITACJE stworzą nazwę za Ciebie. Napisz lub zadzwoń. Razem możemy więcej.