Jak pisać bloga, żeby ludzie chcieli Cię czytać?

Prowadzenie bloga to trudne zajęcie. Z jednej strony chcesz przelać na wirtualny papier wszystkie myśli. Z drugiej natomiast chcesz docierać do jak największej grupy ludzi. Jak to pogodzić? Jak pisać bloga, żeby osiągnąć zadowolenie z własnych działań i zdobyć wiernych czytelników? Zadanie będzie wymagało dużo pracy i samozaparcia, ale jest możliwe do zrealizowania. Poniżej przedstawiam Ci 10 sposobów na to, żeby ludzie czytali Cię z przyjemnością.

jak pisać bloga

Jak pisać bloga – instrukcja krok po kroku

 

  1. Twórz wartościowe treści

 

W erze content marketingu (marketingu treści) liczy się przede wszystkim wysoka wartość tego, co piszesz. Tekst blogowy musi być nasycony wartościowymi informacjami i maksymalnie pomocny dla użytkowników. Musi dawać im odpowiedzi na szukane przez nich zagadnienia. Idealnie byłoby, gdybyś mógł tworzyć notki zawierające maksimum informacji i jednocześnie minimum treści. Zero lania wody, samo „mięso”.

 

  1. Pisz poprawnie

 

Nic nie odstrasza czytelników tak, jak błędy ortograficzne, określenia wzięte z księżyca czy ogólny brak estetyki wpisów. Jeżeli czytelnik ma Ci ufać i traktować Twoje wpisy poważnie, to muszą one wyglądać profesjonalnie. Powinny być jak najlepiej dopracowane, sprawdzone kilka razy i przyjemne w odbiorze. Jeśli „popełnisz” wpis, który aż kłuje w oczy, to nie zdziw się, że nikt nie przeczyta go do końca ani już tym bardziej nie spodziewaj się tego, że ludzie do Ciebie wrócą. Prowadzenie bloga dawno przestało być amatorszczyzną. Teraz stawia się na treści, które reprezentują sobą jakiś poziom.

 

  1. Pisz o tym, co interesuje ludzi

 

Być może zakup nowej szczoteczki do zębów jest dla Ciebie bardzo ważną sprawą, ale kiedy prowadzisz bloga kulinarnego czy motoryzacyjnego, to rozprawianie o nowej szczoteczce jest strzałem w kolano. Koncentruj się na tematyce, która dotyczy Twojego bloga, tylko wtedy piszesz na temat. Nikt nie wchodzi na bloga o finansach po to, żeby poczytać o modzie. Takie oddalanie się od tematyki nie działa na Twoją korzyść. Dlatego też skupiaj się na tym, co jest motywem przewodnim Twojego bloga. Już sam fakt, że zastanawiasz się jak pisać bloga, jest dobrym sygnałem. Znaczy to, że chcesz być coraz lepszy, a nie zrobisz tego inaczej, niż tylko koncentrując się ściśle na swojej tematyce.

 

  1. Dziel się doświadczeniem

 

Ludzie interesują się tym, jakie efekty przynoszą konkretne poczynania. Lubią znać rezultaty, jakie uzyskają we własnym życiu. Dlatego też chętnie czytają o doświadczeniach innych ludzi. Możesz pisać na blogu recenzje, nieważne czy to z używania nowego kosmetyku, sprzętu elektronicznego czy samochodu. Jeśli tylko będzie to pokrewne tematyce bloga – ludzie się tym zainteresują. Dodatkowo, kiedy zamieszczasz na blogu własne przemyślenia, automatycznie stajesz się dla czytelników kimś bliższym, a nie tylko anonimowym blogerem po drugiej stronie. O swoich doświadczeniach opowiadamy zazwyczaj bliskim nam ludziom. Robiąc to, staniesz się dla czytelnika prawie jak znajomy.

 

  1. Pisz prawdę

 

Chyba nic nie działa na bloga tak niekorzystnie, jak zamieszczanie nieprawdziwych informacji. Jeżeli masz kłamać, lepiej nie pisz nic. Musisz mieć świadomość tego, że jeśli zachwalasz jakiś produkt albo popierasz jakąś akcję, to Twój czytelnik Ci ufa. Jeśli odkryje, że nie byłeś z nim szczery, straciłeś go.

prowadzenie bloga

  1. Bądź kreatywny

 

W sieci mamy miliony blogów. Żeby to właśnie Twój stał się liderem w swojej tematyce, musisz odróżniać się czymś od konkurencji. Powielane schematów jest dobre do pewnego stopnia. W końcu jednak przychodzi taki moment, kiedy chcesz być sobą i to jest najlepsza decyzja, jaką możesz podjąć. Kreatywność sprawi, że staniesz się zauważony. Znacznie chętniej czyta się posty ludzi wyrazistych, takich, który proponują coś nowego. Twoje nowatorskie podejście może stać się najlepszą formą reklamy dla bloga. Zwróć uwagę na to, jak swoje blogi piszą najlepsi blogerzy. U nich zawsze znajdziesz ogromną dawkę pomysłów.

 

  1. Pomagaj i rozmawiaj z czytelnikami

 

Dialog na blogu to sprawa priorytetowa. Po co ktoś miałby zostawiać u Ciebie komentarz, skoro miałby pewność, że i tak na niego nie odpiszesz? Jeśli czytelnicy zadają Ci pytania, to odpowiadaj na nie. Podejmuj dyskusję, pytaj ich o zdanie. W miarę możliwości udzielaj im rad i odpowiedzi (ale tylko wtedy, kiedy czujesz się do tego kompetentną osobą). Twoje zaangażowanie sprawi, że ludzie będą Cię chętnie czytać, a z czasem możesz zostać nawet autorytetem w konkretnej dziedzinie.

 

  1. Nie bądź nachalny

 

W przypadku niektórych blogów doskonale sprawdza się pisanie notki codziennie. U innych z kolei lepiej jest pozwolić, żeby czytelnicy zatęsknili za nowymi informacjami. Kiedy rozpiera Cię energia i masz ochotę opublikowaćać 3 notki jednego dnia, weź chłodny prysznic i zaparz sobie herbatę. To nie jest dobry pomysł, bo wprowadzisz jedynie przesyt, który nie podziała na czytelników korzystnie. Dzisiaj w Internecie jesteśmy wręcz bombardowani informacjami i każdy „nadprogram” wydaje nam się być czymś nie do zniesienia. Publikuj raz dziennie, co dwa, czy co 3 dni. Niech Twój blog będzie ciągle aktualny, ale nie zachowuj się, jakbyś chciał nagle przepisać całą encyklopedię. Nie wymuszaj lajków i komentarzy pod wpisami. Choćby nie wiem jak Cię korciło.

 

  1. Aktualizuj swojego bloga

 

Pamiętaj, że czytane są nie tylko Twoje najnowsze wpisy, ale i te starsze. Mało tego, te starsze być może czytane są o kilka razy częściej, niż te, które napisałeś niedawno. Dlatego też staraj się tak pisać bloga, żeby mieć też czas na aktualizowanie starszych notek. Być może w niektórych nie działają linki, a inne zawierają nieaktualne informacje. Sprawdzaj to, co jakiś czas, żeby Twoi czytelnicy nie wpadli na „minę”, która ich zniechęci.

 

  1. Pokazuj się w dobrym świetle

 

Nie chodzi od razu o to, żebyś ukazywał się takim, jakim chcesz, żeby Cię widzieli. Sęk tkwi w tym, żeby zaprezentować ludziom swoje mocne cechy, a odwrócić uwagę od wad. Po raz kolejny odwołuje się do zasad, które powodują, że kogoś lubimy i ufamy mu. Jeśli chcesz, żeby czytelnicy Cię polubili, zaufali Ci i zostali z Tobą, bądź źródłem wiedzy, wzorem kultury, przykładem kreatywności i pokaż swoją twarz. To jest bardzo ważne. Znacznie częściej czyta się blogi, na których widzimy autora, dzięki którym możemy dołączyć do niego na Facebooku czy w Google +. To buduje autentyczność.

Czy da się odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie jak pisać bloga? Chyba nie, powyższe wskazówki to tylko pewne ułatwienie. Każdy z nas musi znaleźć swoją drogę i metodą prób i błędów opracować najlepszą strategię. Nie czujesz się na siłach żeby pisać nowe artykuły?  Zleć prowadzenie bloga Agencji Copywriterskiej GRAWITACJE.