Content marketing/marketing treści na blogu, czyli treść bloga jest najważniejsza

Blog to przede wszystkim treść. Nie szablon, nie zdjęcia a informacje, jakie chcemy przekazać. Ludzie w sieci poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania i bardzo często odpowiedzi znajdują właśnie na blogach. Jeśli dany temat opisany jest rzetelnie, a autor stosuje na swoim blogu content marketing, to blog zyskuje w oczach czytelników.

Gdy czytelnik szuka informacji, to trzeba mu je dać. Jeżeli nie dasz ich Ty, to da je ktoś inny. Proste. „Zaspokojony” czytelnik pozostanie wdzięczny, wierny, polubi nas, poleci i chętnie zajrzy do Ciebie przy najbliższej okazji. Zrobi to, bo będzie wiedział, że warto. Kiedy Twój blog stosuje zasady content marketingu i jest użyteczny, to zawsze znajdzie czytelników.

content marketing

Jak realizować content marketing (marketing treści) na blogu?

 

Słabą stroną wielu blogów jest powtarzalność. Ostatnio miałam przyjemność obejrzeć bloga kulinarnego, na którym prezentowano przepis na naleśniki, kotlety mielone i jakieś inne popularne żarełko. Jaką treść taki blog wnosi do sieci? Żadną, bo informacje na nim zawarte są powszechnie znane, albo dostępne na setkach (ba, tysiącach!) innych stron. Nie tędy droga.

Powtarzam: treść jest najważniejsza. Dobry blog to taki, który posiada coś, czego nie mają inne. Wiadomo dostęp do informacji najnowszych, takich, których nikt jeszcze nie publikował, jest trudny. Jednak gdy dany bloger skupi się na swojej niszy i będzie bacznie obserwował inne portale, to prędzej czy później dostrzeże to, czego na nich nie ma, albo wypracuje sposób na podawanie informacji ogólnodostępnych w oryginalnym wydaniu. Tym oryginalnym wydaniem jest przede wszystkim osobiste odniesienie do tematu. Nie sztuką jest przekopiować przepis kulinarny z Internetu. Sztuką jest wykonać to danie, sfotografować je, opowiedzieć jak się udało, jak ocenili je goście, jakie zmiany w oryginalnym przepisie wprowadziliśmy. To jest content marketing na blogu. Maksymalna wartość z całą otoczką, jakiej może chcieć czytelnik.

Blog, który odpowiada na pytania wstukane w wyszukiwarkę, to wartościowe miejsce, do którego chce się wracać. Nie ilość jest ważna, ale jakość i w tym przypadku nie ma zmiłuj. Jeśli nie jesteś jednym z najpopularniejszych polskich blogerów, to nikogo nie zainteresuje Twój wpis zatytułowany Chwila, który składał się będzie z jednego zdjęcia wieczornego nieba, które wczoraj zrobiłeś i podpisu „miło popatrzeć”. Owszem, ciekawe może to być tylko dla Twoich stałych czytelników (o ile ich masz) albo dla rodziny i znajomych, którzy z przyzwoitości zgodzą się Twojego bloga odwiedzić. Jeśli interesuje Cię dana tematyka i na pewnym blogu (nazwijmy go x) znajdziesz odpowiedź na zadane przez Ciebie pytanie, to jakie jest prawdopodobieństwo, że jeśli w tej tematyce zainteresuje Cię coś jeszcze, to zajrzysz na tego bloga, który wcześniej dał Ci odpowiedź? Duże, prawda? A gdy odwiedzisz bloga i nie będzie na nim nic, czego tak usilnie poszukiwałeś, co zrobisz? Wejdziesz jeszcze raz? Nie. Pójdziesz gdzie indziej i ktoś inny da Ci to, czego potrzebujesz.

markrting treści

Pisanie tekstów na strony internetowe – jak robić to dobrze?

 

Pisz na temat. Daj odpowiedź, instrukcję, omów krok po kroku zagadnienie, o którym piszesz. Nie ma nic gorszego niż blogi o wszystkim i o niczym. Nie kopiuj bezmyślnie treści z innych stron. Jeśli już musisz się nimi posłużyć, to zacytuj fragment albo pokaż dane zagadnienie tak, jak sam je widzisz. Niech to będzie Twój punkt widzenia, Twoja praca i Twoje słowa. Jeśli sytuacja tego wymaga, nie krępuj się i korzystaj ze słownika – przecież nikt nie widzi. Nie ma nic gorszego niż byk na byku w blogowych wpisach. Jeśli dasz z siebie jakąś wartość, czytelnik ją doceni. Jeśli będziesz chciał zrobić z niego idiotę i lać wodę we wpisie, który tak naprawdę niczego nie dotyczy, nic w blogowaniu nie osiągniesz.

Prowadzenie bloga to ciężka harówka. Są ludzie, którzy harują latami i nie osiągają żadnego efektu. Są jednak też tacy, którzy raz wywrócą się na kupie i znajdą sposób na to, żeby następnym razem ją omijać. Wszyscy ludzie będą ją przeskakiwać, ale jedna osoba znajdzie swoją, znacznie skuteczniejszą drogę. Agencja content marketingowa GRAWITACJE przez cały czas styka się z trudną tematyką. Nie ma to znaczenia. Odpowiednie podejście i tak pozwala stworzyć dobre artykuły.

Bądź specjalistą w tym, o czym piszesz. Czytaj, kształć się, poznawaj na bieżąco nowinki ze swojego blogowego świata. Nie powielaj schematów i nie zadręczaj tym, co już jest gotowe. Dobra treść procentuje, ona określa poziom Twojego bloga, a ten z kolei odzwierciedla Twój poziom. Chyba chcesz, żeby był jak najlepszy?

Pisanie artykułów – nie taki diabeł straszny

 

Pisanie tekstów na strony internetowe jest z każdym rokiem trudniejsze. Można powiedzieć, że przecież wszystko już było. Owszem, ale każdy człowiek ma inny punkt widzenia i o nim właśnie powinien pisać. Ważne są zasady pisowni, rzetelność informacji i tak dalej, ale na blogach najważniejszy jest subiektywizm. Tym różnią się one od serwisów informacyjnych. Są subiektywne i to jest wspaniałe.

Musisz trzymać się zasad językowych i pewnych wytycznych, ale nikt nie zabrania Ci prezentować dane informacje we własny sposób. Okraś wpis pięknymi zdjęciami, daj ciekawy lead, oznacz kategorie wpisu, zadbaj o formatowanie, dowiedz się czym jest SEO copywriting i zastosuj jego zasady. Zrób wszystko, żeby tekst chciało się czytać.

Potrzebujesz więcej informacji? Zerknij tutaj – Content marketing – jak pisać superwartościowe artykuły na bloga? i tutaj – Jak pisać bloga, żeby ludzie chcieli Cię czytać?

Potrzebujesz wskazówek, chcesz zamówić teksty na bloga lub audyt treści? Pisz śmiało, nasz copywriter chętnie Ci pomoże.